Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr 20/21 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Nauka kodowania i programowania w edukacji wczesnoszkolnej

Nauka kodowania i programowania w edukacji wczesnoszkolnej

Programowanie i ogólna informatyczna śmiałość, jak i zacięcie do nauki technologicznej obsługi stają się w dzisiejszych czasach wyznacznikiem przyszłych ludzi sukcesu. Ponadto nie mówimy tu już o dorosłych, którzy nauczyli  się pewnych rzeczy przez lata nauki. Na rozwój cyfrowych umiejętności warto postawić od najmłodszych lat edukacji dziecka. Dlatego też ważne, aby już pierwszych klasach szkoły podstawowej dzieciaki zdawały sobie sprawę, jak wygląda rozwój naszego świata i jak ważnym kierunkiem rozwoju są umiejętności informatyczne, a co za tym idzie także programistyczne.

Nauka programowania co daje?

Programowanie to już tej chwili jedna z najbardziej pożądanych umiejętności rynku. Specjaliści – programiści zatrudniani na ważnych stanowiskach, to coraz częściej młode osoby, pasjonaci, uczący się podstaw kodowania od dziecka, równocześnie często niemających formalnego wykształcenia w tej dziedzinie. Umiejętności programistyczne bazują przede wszystkim na pasji i zamiłowaniu do poszerzania swojej wiedzy i możliwości. Kurs programowania dla dzieci i młodzieży może być świetnym startem dla wszystkich małych pasjonatów cyfrowych możliwości. Oprócz umiejętności stricte programistycznych odpowiednio dobrane kursy stawiają także na rozwój wielu innych, nieinformatycznych cech, które mają później odzwierciedlenie w nauce, rozwoju intelektualnym i społecznym. Wymienić można choćby naukę pracy w zespole, rozbudzenie ciekawości świata, umiejętności komunikacyjne (w tym przyjmowanie, jak i wypowiadanie konstruktywnej krytyki). Ponadto warto podkreślić wpływ nauki programowania na pobudzanie sektorów mózgu odpowiedzialnych za myślenie logiczne, analityczne i ścisłe, które pomaga w ogólnej edukacji – także szkolnej.

Nauka programowania bez komputera…

Jest możliwa, jednak w początkowej fazie poznawania programistycznych założeń. Na rynku istnieje wiele zabaw edukacyjnych, gier planszowych, robotów, które uczą dziecko programowania, a przy okazji są naprawdę fascynującą zabawą. Kodowanie na dywanie, to kojenie z haseł, które pojawia się w przypadku programowania dla dzieci, jednak tu zazwyczaj mowa jest już o typowych maluchach, które nie potrafią jeszcze pisać i liczyć. Dzięki tego typu edukacji uczą się logicznie myśleć, tworzyć i analizować, a także rozwijać społeczne i komunikacyjne umiejętności, bez potrzeby włączania komputera.

Nauka programowania – czy warto?

Oczywiście, że warto. Nauka programowania dla dzieci to zdecydowanie rozwój, który nie pójdzie w las, nawet przy późniejszej zmianie zainteresowań dziecka lub nastolatka. Oferuje ona wielotorowy rozwój wielu, przydatnych w życiu umiejętności.

Dla adeptów programowania, którzy zdecydują się pozostać przy programistycznej pasji, należy wspomnieć o obecnym już zapotrzebowaniu na programistów na rynku pracy, a prognozy mówią o olbrzymiej podaży już w ciągu najbliższej dekady lub dwóch.

Dlatego warto już dziś zapisać się na kurs programowania dla dzieci. Leszno to jedno z miast, w którym możemy pochwalić się placówką nauczania prowadzoną przez naszą firmę i gwarantującą świetne przygotowanie programistyczne dla dzieci i młodzieży. Zapraszamy.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *